Noor, tule töövarjuks!

Oma ala asjatundjad kutsuvad sind aprills ja novembris oma tööga tutvuma. Töövarjuks saavad minna kõik 7.-12. klasside õpilased ja ka noored, kes on hetkel õpingud katkestanud.

Töövarjutama tasub minna, kui sa tead, kelleks tahad saada, aga ka siis kui sa pole kindel. Mõlemal juhul saad väärtuslikku lisainfot, et hiljem otsustada.Vali endale sobiv kutse, klõpsa nupule "broneeri" ja kohtumine on kokku lepitud.

Vali töövarjukutse Jäta oma kontakt
Tallinna Strateegiakeskuse ja Tallinna Linnakantselei töövarjupäev3
Tallinna Strateegiakeskuse ja Tallinna Linnakantselei töövarjupäev1
Tallinna Strateegiakeskuse ja Tallinna Linnakantselei töövarjupäev2

SINU KASU Miks töövarjuks minna?

Õpi tundma töömaailma

Saad üks ühele rääkida enda jaoks huvitava ameti esindajaga ja õpid töömaailma tundma. Sulle saab üha selgemaks, mis on sinu tugevused ja nõrkused ning millised töökohad sulle sobivad või millised ei sobi üldse.

Kohtu põnevate inimestega

Maailmas on tohutult palju põnevaid inimesi. Tihti just annavad teised inimesed meile ideid, tuge või oskavad küsida õigeid küsimusi. Alusta esimesest kohtumisest.

Saa kinnitust oma valikutele

Võib-olla sa juba tead 2-3 töövaldkonda, mis sulle huvi pakuvad. Väga hea! Just siis tasub oma ala tegijatelt üle küsida, kas sinu ootused vastavad tõele.

Tutvu töömaailmaga. Tule töövarjuks!

Vali sobiv amet

MEETOD Töövarjutamine

Kuidas toimub töövarjupäev?

Töövarjupäev on üks ühele kohtumine oma ala tegijaga. Töövarjutamine võib toimuda kahte moodi:

1. Kui kohtumine toimub silmast silma, siis jälgid oma ala tegija tööpäeva (4- 8h). Töövarjutamise käigus saad aimu tema töö erinevatest aspektidest – näed töökeskkonda, töötempot, kolleege, tööülesandeid jne.

2. Kui kohtumine toimub virtuaalselt, siis kestab kohtumine 45 minutit. Et teie vestlus oleks sisukas ja sina saaksid endale väärtuslikku infot, siis valmista ette 10 küsimust.

3. Kui oled kohtumise broneerinud, siis kirjuta eksperdile, keda varjutad, et leppida kokku, kus te kohtute. Online kohtumise puhul saadab ta sulle lingi. Kinnita, et oled selle kättesaanud ja õigel ajal õiges kohas olemas.

Töövarjupäeva algatust veab eest Junior Achievement Eesti ja korraldustööd toetab Eesti Töötukassa.

Õpilased küsivad oma ala tegijatelt tihti selliseid küsimusi:

 1. Milline on sinu tavaline tööpäev?
 2. Mis sulle oma töö juures kõige enam meeldib / ei meeldi?
 3. Mis on kõige raskem osa sinu tööst?
 4. Mis on senimaani kõige suurem tööalane väljakutse?
 5. Millised on selles töös arengu- ja edutamise võimalused?
 6. Kas on midagi mida sa oleksid võinud rohkem õppida, et olla selleks tööks valmis?
 7. Millised on selle töö tegemiseks kõige vajalikumad oskused?
 8. Kas selle töö juures on midagi, mida enamus inimesi ei tea?
 9. Kui sa saaksid uuesti valida, kas valiksid sama ameti / töövaldkonna?
 10. Millist haridust on vaja, et sellel ametikohal / valdkonnas töötada? Millised koolid oled lõpetanud?
 11. Milliseid koole / erialasid soovitaksid, et olla antud ametikohal / valdkonnas edukas?

Oled valmis töövarjuks minema?

Vali sobiv amet

Kuidas see kõik käib Kõigest 6 sammu töövarjupäevani

Vaata, mida on vaja töövarjutamiseks teha.

 1. Vali töövarjukoht

  Vaata kõiki töövarjukutseid, mis oma ala tegijad on Tulevikutegijate platvormile lisanud, kas hakkab midagi põnevat silma?

 2. Broneeri töövarjukoht

  Kui oled leidnud endale sobiva töövarjutamise, broneeri see. Peale seda saadame sulle kinnituskirja koos oma ala tegija kontaktidega meilile.

 3. Valmista ette

  Saatsime sulle näidisküsimused, mida töövarjutamise jooksul küsida. Võib-olla sul on endal mõni asi, mida tahaksid teada saada? Pane see kirja, et meelest ei läheks. Võid ka oma varjutatavale küsimused ette saata.

  Kui oled online kohtumiseks meilile kutse saatnud, siis aktsepteeri see. Veendu, et veebikohtumise rakendus (Zoom, Meets, Teams) töötab su arvutis. Kinnita varjutatavale, et said kutse kätte ja oled kokkulepitud ajal olemas ning pane endale telefoni sündmuse toimumise kohta meeletuletus. Kui sul on mõni mure, siis anna ka sellest talle märku või kirjuta info@tagasikooli.ee

 4. Meeldetuletus

  Saadame sulle meilile meeldetuletuse töövarjutamise kohta üks päev enne selle toimumist.

 5. Töövarjupäev

  LÕPUKS! JESS! See päev ongi käes! Oled valmis? Läks! Ps. Ära unusta oma töövarjupäevast pilti teha ja seda postitades @tagasikooli märkida. Kirjuta kindlasti juurde, mis tegite ja kuidas läks! Võid pildi ja paar rida teksti saata ka helena@tagasikooli.ee.

 6. Küsime tagasisidet

  Peale töövarjupäeva küsime sinult tagasisideks kolm küsimust. Analüüsi, milline oli töövarjutamise kasutegur ja õpikoht sinu jaoks.

Kogemuslood Kuidas töövarjupäev läks?

Rene (17)

Rene (17)

Minu varjutatav vastas kõigile mu küsimustele põhjalikult ja lisaks sellele tõi ta ka välja, mis vahe on sellel erialal töötada nii Eestis kui ka välismaal. Antud kogemus andis mulle kinnitust, et valitud eriala on minu jaoks sobiv.

Miia Ly (15)

Miia Ly (15)

Minu töövarjupäev toimus interneti vahendusel, kuid sellegi poolest oli see väga meeldejääv kogemus. Minu varjutatav oli väga põhjalik ning lisaks sain ka palju uusi teadmisi selle valdkonna kohta.

Triinu (14)

Triinu (14)

Kui ma enne arvasin, et töövarjutamine on selline passiivne varju mängimine, kus ma jälgin päris inimest tema päris tööd tegemas, siis tegelikult see ei olnud nii – ma olin Veiko Karu jaoks tähelepanu keskpunktis, mitte vari tema selja taga. Ma tundsin end rohkem nagu õpilane, kellele tehakse eriti ägedat tundi, mitte nagu vari.

Oled jõudnud lehe lõppu. Tundub lahe? Astu esimene samm ja tule töövarjupäevale!

Vali sobiv amet Jäta oma kontakt

Sündmuse link kopeeritud