Tarkuse retked

Head õpetajad ja õpilased!

2014/2015 õppeaasta Tarkuse retkedele on sooviavalduste esitamine lõppenud ja retkelised on välja valitud. Kos partneritega Swedbankist, Ignite’ist, Eesti Energiast, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Tallinna Veest täname kõiki huvilisi toredate sooviavalduste eest!

Lubage tutvustada seekordseid retkelisi. Palju õnne ja põnevaid kogemusi!

 1. Tarkuse retkelised Swedbanki pangakontorisse on õpetaja Riina Juga Kiili Gümnaasiumist koos 10. klassi õpilastega, õpetaja Natalja Redean Sillamäe Kutsekooli 10. klassi õpilastega ja õpetaja Hilda Leppik Kirivere Kooli 8. ja 9. klassi õpilastega.
 2. Tarkuse retkelised digimaailma Ignite’is on õpetaja Natalja Redean Sillamäe Kutsekoolist koos 1.-3. kursuse õpilastega ja õpetaja Eve Gross Vastseliina Gümnaasiumist koos 10. klassi õpilastega.
 3. Tarkuse retkelised Aidu endisesse põlevkivikarjääri on õpetaja Ulvi Urgard Saue Gümnaasiumist koos õpilastega 9. klassist.
 4. Tarkuse retkelised Ülemiste veepuhastusjaama on õpetaja Maive Noodla ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilased. Neile kuulub ka eripreemia – transpordikulude hüvitamine AS Tallinna Vesi poolt! Lisaks on Ülemiste veepuhastusjaama retkelisteks õpetaja Signe Mirka Tallinna Mustamäe Gümnaasiumist ja tema 3. klassi õpilased, õpetaja Merle Soots Vaida Põhikoolist koos 5. ja 7. klassi õpilastega ning õpetaja Airi Saarmäe Sillaotsa Koolist ja õpilased 4. ja 5. klassist. Tallinna Vesi on välja pannud ka retkeliste eriprogrammi Paljassaare Reoveepuhastusjaama, kuhu on oodatud õpetaja Karin Keert ja Viimsi Kooli 9. klassi õpilased.
 5. Tallinna Tehnikaülikooli tarkuse retke “Matemaatika meie igapäevategemistes ja tulevikutehnoloogias“ osalejad on õpetaja Anneli Talviste Türi Põhikooli 7. klassiga, õpetaja Meeli Rjabova Sillamäe Eesti Põhikoolist koos 8. ja 9. klassiga, õpetaja Kristi Aasma Ristiku Põhikoolist ja tema 8. ja 9. klassi õpilased ning õpetaja Anastassia Meinson Iisaku Gümnaasiumi õpilastega 7.-9. klassist.
 6. Tallinna Tehnikaülikooli tarkuse retke “Teeme tuleviku uueks – loodus- ja täppisteadused muutuvas maailmas” osalejad on õpetaja Külvi Kivisild Tapa Gümnaasiumi 8. klassi õpilastega, õpetaja Anna Kikkas Saku Gümnaasiumi 7. klassi õpilastega ja õpetaja Anneli Talviste Türi Põhikooli 7. klassi õpilastega.

 

* *

Mis on tarkuse retked?

“Tagasi kooli” tarkuse retked on põnevad ekskursioonide ja külalistundide kombinatsioonid, mis võimaldavad õpetajatel ja õpilastel omandada uusi teadmisi erinevates organisatsioonides otse keset sealse igapäevaelu ja -tegevuse keerist.

Mis on tarkuse retkede eesmärk?

“Tagasi kooli” tarkuse retkede projektiga soovime innustada koostöö tugevnemist koolide ja ülejäänud ühiskonna vahel. Läbi meeldejääva ja vahetu kogemuse tekib pinnas õpilastele ja õpetajatele erisuguste organisatsioonide tegevusega tutvumiseks ja organisatsioonide töötajatele võimalusteks oma kogemusi koolirahvaga jagada. Loodame, et sellest omakorda arenevad edasi uued põnevad mõtted ja ideed.

Lisaks soovime projekti kaudu tutvustada „Tagasi kooli“ infosüsteemi ja julgustada inimesi avastama selle võimalusi, et tihe koostöö koolide ja ülejäänud ühiskonna vahel võiks kujuneda järjepidevaks.

Millised on 2014/2015 õppeaasta tarkuse retked?

1. Tarkuse retk Swedbanki pangakontorisse

Retkelised on oodatud külla Swedbanki pangakontoritesse. Uurime koos tänapäevase panganduse maailma. Kust raha tuleb ja kuhu läheb? Kuidas saab pank rahaasjade korraldamisel kaasa aidata?

Vastuvõtjateks on Swedbanki suured pangakontorid:

1) Ülemiste Keskuses on Swedbanki uuenenud lähenemisega kontor. Retkelised saavad teada, kuidas toetatakse kliente e-kanalite laiemal kasutuselevõtmisel ning kuidas toimub klientide nõustamine arutelu nõudvate küsimuste korral.

2) Liivalaia kontor asub Swedbanki „peamajas“  ja on üks suuremaid, kus kliendid oma igapäevaseid rahaasju korraldamas käivad.

Asukoht: Ülemiste Keskus või Liivalaia 8, Tallinn
Toimumise aeg: veebruar-märts 2015
Retkeliste rühma suurus: 15 õpilast; rohkem õpilasi erikokkuleppel võimalik Liivalaia kontoris
Vanuseastmed: 1.-12. klass
Osalejate transport: osalejate poolt

2. Tarkuse retk digimaailma 

Piilume üheskoos põnevasse digimaailma koos infosüsteemide arendaja Ignite’i töötajatega. Kuidas valmivad tänapäevased IT-lahendused, millega tegelevad programmeerijad ja kuidas saavad põnevad ideed vormi läbi koodiridade? Kui esimene tutvus on tehtud, siis paneme ka ise käed külge ja loome uue reaalsuse digivahendeid kasutades.

Ignite on IT-ettevõte, kus luuakse erinevaid tarkvaralahendusi: nii neid, mis vastavad ühe ettevõtte vajadustele, kui neid, mida kasutatakse üle Euroopa. Samuti tehakse Ignite’is rakendusi mobiilidele ja tahvelarvutitele.

Asukoht: Tatari 25, Tallinn
Toimumise aeg: jaanuar-märts 2015
Retkeliste rühma suurus: ca 20 inimest
Vanuseaste: 10.-12. klass
Osalejate transport: kokkuleppel

3. Tarkuse retk Aidu endisesse põlevkivikarjääri

Ootame retkelisi tutvuma Aidus endise tööstusalaga, kus on valmimas puhkuse veetmise ja ka veespordi tippvõistluste läbiviimise koht.

Mis on Aidus tänaseks toimunud? Eesti Energia hiigelsuured mäemasinad rajasid pärast põlevkivi kaevandamise lõpetamist sõudekanali, mis on 2,3 km pikkune, 162 m laiune ning 3,5 m sügavune. Loodus taastub endises põlevkivi karjääris väga kiiresti. Juurdepääsutranšeed, kus varem sõitsid ringi suured kallur BelAZid, on täitunud puhta loodusliku veega.

Aidu visioon on kasvada aastaks 2020 Balti- ja Põhjamaade suurimaks veespordi- ja vabaajakeskuseks, mille eestvedajaks on Maidla valla, Eesti Olümpiakomitee, Eesti Sõudeliidu, Eesti Aerutamisföderatsiooni ja Eesti Veemoto Liidu poolt asutatud sihtasutus Aidu Veespordikeskus.

Retk toimub kanuumatka ja seminari vormis. Iga retkeline saab teada, miks põlevkivi kaevandatakse ja mida sellest toodetakse, mida tähendab põlevkivi kaevandamine ühiskonnale ja keskkonnale laiemalt, mis saab endistest kaevandusaladest, milliseid ameteid põlevkivitööstuses on ja milliste ametimeeste ja -naiste järele on eriti suur nõudmine. Lisaks otsitakse vastuseid õpilasi täiendavalt huvitavatele küsimustele.

Asukoht: Ida-Virumaa, Lüganuse vald, Aidu
Toimumise aeg: aprill-mai 2015. Kuna tegemist on kanuumatkaga, siis sobib soojem periood, kui veealad on jääst vabad.
Retkeliste rühma suurus: kuni 30 inimest
Vanuseaste: 10.-12. klass
Osalejate transport: Eesti Energia toetusel

4. Tarkuse retk puhta vee maailma

Ülemiste veepuhastusjaam kutsub õpilasi tutvuma jaama tööga – huvilised saavad aimu, kuidas saab järveveest väga hea kvaliteediga joogivesi ning kuidas see linnaelanikeni toimetatakse. Vastus leitakse küsimusele, miks on puhas vesi nii tähtis ja eluks vajalik loodusvara. Samuti kogub iga retkeline näpunäiteid, kuidas kodus vett säästa ning seeläbi hoida nii raha kui meid ümbritsevat looduskeskkonda. Lisaks teavad retkelt lahkujad seda, mis tööd teevad veelaborid.

Asukoht: Järvevana tee 3, Tallinn
Toimumise aeg: kokkuleppel
Retkeliste rühma suurus: ca 25 inimest
Vanuseaste: 1.-12. klass
Osalejate transport: kokkuleppel

5. Tarkuse retk Tallinna Tehnikaülikooli: “Matemaatika meie igapäevategemistes ja tulevikutehnoloogias“

Retkelised valivad neile huvipakkuva valdkonna (ehitus, mehaanika, loodusteadused, füüsika, toiduainete tehnoloogia, robootika, Läänemeri, maavarad ja nende kasutus), millele lähenetakse läbi matemaatika prisma: kuidas ja mil määral matemaatikat selles valdkonnas kasutatakse.

Teema sissejuhatusele järgneb praktiline töötuba. Osalejad saavad valida järgmiste teemade vahel: soolad ja kristallid nendes, tornehitised kui insenerikunsti tippsaavutus – ehitame tikutorni, mäemasinate meisterdamine, vulkaanide töötuba, valgusjärgija robotite meisterdamine või turvas meie elus.

Retke käigus külastatakse ka erinevaid laboreid ning osalejad saavad näha, kuidas ja kus tehakse maailma tasemel teadust ja muudetakse tulevikutehnoloogiaid. Lisaks külastatakse võimaluse ja soovi korral Eestis ainulaadset Mektory innovatsioonikeskust – interdistsiplinaarseid klassiruume tudengitele, koostööpartneritele ja ettevõtetele. Mektory on tõeliselt rahvusvaheline keskus, kust leiab nii Jaapani, USA, Austraalia ja Hiina kui ka mitmete teiste riikide kultuurile omased koosolekute- ja õpperuumid. Lisaks leiab Mektoryst Samsungi ja Ericssoni demokeskused ja palju muud põnevat.

Asukoht: Ehitajate tee 5, Tallinn
Toimumise aeg: kokkuleppel
Retkeliste rühma suurus: kuni 50
Vanuseaste: 5.-9. klass
Transport: osalejate poolt

6. Tarkuse retk Tallinna Tehnikaülikooli: “Teeme tuleviku uueks – loodus- ja täppisteadused muutuvas maailmas”

Retkelised valivad neile huvipakkuva teema (IT, matemaatika,loodus- ja täppisteadused, ehitus või mehaanika) ja neile tutvustatakse, millised on selle valdkonna tulevikusuunad ning milliseid projekte Tallinna Tehnikaülikoolis läbi viiakse.

Järgneb praktiline töötuba. Osalejad saavad valida järgmiste teemade vahel: Lego Mindstorm roboti programmeerimine, elektroonika, keskkonnakorraldus ja veekvaliteedi analüüs, geodeesia mõõdab maailma, projekteerime teed – modelleerime liiklust või tornehitised kui insenerikunsti tippsaavutus.

Retke käigus külastatakse ka erinevaid laboreid ning osalejad saavad näha, kuidas ja kus tehakse maailma tasemel teadust ja muudetakse tulevikutehnoloogiaid. Lisaks külastatakse võimaluse ja soovi korral Eestis ainulaadset Mektory innovatsioonikeskust – interdistsiplinaarseid klassiruume tudengitele, koostööpartneritele ja ettevõtetele. Mektory on tõeliselt rahvusvaheline keskus, kust leiab nii Jaapani, USA, Austraalia ja Hiina kui ka mitmete teiste riikide kultuurile omased koosolekute- ja õpperuumid. Lisaks leiab Mektoryst Samsungi ja Ericssoni demokeskused ja palju muud põnevat.

Asukoht: Ehitajate tee 5, Tallinn
Toimumise aeg: kokkuleppel
Retkeliste rühma suurus: kuni 50
Vanuseaste: 5.-9. klass
Transport: osalejate poolt

Varasemad tarkuse retkelised: vaadake, kes käisid retkedel 2013/2014 õppeaastal!

 • Tarkuse retk pangakontorisse: õpetaja Tiina Kihulane koos 3. klassiga Maardu Gümnaasiumist
 • Tarkuse retked kõnekeskusesse ja IT-majja: õpetaja Ester Vaiksaar koos 9. klassiga Valjala Põhikoolist ja õpetaja Terje Aruoja koos 12. klassiga Kiviõli I Keskkoolist
 • Tarkuse retk endisesse põlevkivikarjääri, kuhu on kerkimas veespordikeskus: õpetaja Maili Roosme koos 10. klassi õpilastega Türi Ühisgümnaasiumist
 • Tarkuse retk reoveepuhastusse: õpetaja Ingrid Rõivas koos 11. klassiga Viimsi Koolist
 • Tarkuse retk puhta vee maailma: kõik sooviavalduse esitajad!
 • Tarkuse retkede “Tuleviku tehnoloogia – minu leiutised muudavad maailma” sügisesed retkelised: õpetaja Pille Tahker koos 6.-8. klassi õpilastega Pärnu Vanalinna Põhikoolist, õpetaja Tiina Kihulane koos 8. klassiga Maardu Gümnaasiumist, õpetaja Kristi Reineberg koos 6. klassiga Rakvere Gümnaasiumist, õpetaja Kadri Kosk koos 8. klassiga Tartu Raatuse Koolist, õpetaja Anneli Talviste koos 9. klassiga Türi Põhikoolist ja õpetaja Kristel Kadak koos 7.-9. klassi õpilastega Turba Gümnaasiumist. Kõik teised sooviavalduse esitajad käisid Tallinna Tehnikaülikoolis kevadel.