Peaminister e-külalistunnis: Eesti e-lahenduste edulugu põhineb usaldusel, avatusel ja lihtsusel

Peaminister e-külalistunnis: Eesti e-lahenduste edulugu põhineb usaldusel, avatusel ja lihtsusel

MTÜ Tagasi Kooli projekti “100 e-külalistundi” raames e-külalistunni andnud peaminister Jüri Ratas rõhutas tunnis, et Eesti e-riik põhineb kolmel lihtsal asjal, milleks on usaldus, avatus ja lihtsus.

Jüri Ratas_F:Stenbocki maja
Peaminister Jüri Ratas andis tunni oma kabinetist. Foto: Stenbocki maja

“Eesti e-lugu ja e-riik on väga tuntud väljaspool Eestit, seda hinnatakse, sellesse panustatakse ja meie kogemusi soovitakse kuulata. Kui me vaatame Eesti e-lahenduste edulugu, siis minu arvates põhineb see kolmel väga lihtsal asjal,” kõneles Ratas, tuues esmajoones välja usalduse. “Kas me usaldame e-teenuseid või mitte. Eesti rahvas on erinevaid e-teenuseid väga tugevalt usaldanud. Teine on avatus, sest me räägime erinevatest võimalustest ausalt, operatiivselt, kiirelt ja otse. Loomulikult räägime rasketel hetkedel ka probleemidest, kuidas need ületada ja teha e-teenused veel paremaks, kindlamaks ja turvalisemaks. Kolmas e-riigi alus on lihtsus, milles peitub ehk selle kõige suurem võlu.”

Ühtlasi nentis Ratas, et mugavad e-teenused said Eesti ühiskonnas tugeva alguse just erasektoris ja eelkõige pangangussektoris. “Täna me vaatame võib-olla üsna naljakalt otsa neile, kes pangakontoris oma arveid tasuvad, sest reeglina teeme seda arvuti kaudu ja e-lahenduste kaudu. Me anname oma allkirju ID-kaardi või mobiil-ID abil ning kasutame e-teenuseid nüüd juba ka Smart-ID abil,” lisas peaminister.

Peaminister tõi välja ka e-võimalused, mida ta ise kõige sagedamini kasutab – need on e-kool ja allkirjade andmine mobiil-ID abil. “Minu ametikaaslased ütlevad, et kui liita kokku kõik Eesti erinevad e-teenused ja säästetud paber, siis saaks sellest igas kuus laduda umbes 300 meetrit kõrguse torni. See on sama kõrge kui Prantsusmaal Pariisis Eiffeli torn. See tähendab, et Eesti e-lahendused on ka väga keskkonnasõbralikud,” jätkas Ratas, ning soovitas Tagasi Kooli tunni kuulajatel lõpetuseks jälgida neile esitatavaid tunde avatult ja küsida võimalikult palju küsimusi.

E-külalistunnid on Tagasi Kooli ja partnerite kingitus Eesti Vabariigile sajandaks sünnipäevaks ning selle toimumisele aitavad kaasa EV100, Swedbank, Overall ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital. E-külalistund on Youtube´i otseülekandena toimuv 45-minutine koolitund, millest esimesed 15-20 minutit avab teemat külalisõpetaja ja 25-30 minutit toimub tund oma õpetaja juhendamisel. Külalisõpetaja ja üksteisega saavad nad live’i ajal Youtube’i jutuaknas ka vestelda ja küsimusi küsida.

Tänase seisuga on e-külalistundides osalenud ligi 55 000 õpilast. Nende seas ka koduõppel olevaid õpilasi, kutsekoolidest, tavakoolidest, igast Eesti maakonnast, suurtest ja väikestest koolidest. Jüri Ratase otseülekandes toimunud tunnis osales üle 1100 õpilase.

E-külalistundide programmiga saab tutvuda siin.