6 nippi, kuidas anda õpilastele edukas (virtuaalne) külalistund

Ajad on sellised, et kord saame olla rõõmsad õpilaste üle, kes saavad koduseinte vahelt välja klassiruumi tarkusi omandama, kuid juba järgmisel hetkel vaagime taas, kuidas oleks neil kõige efektiivsem distantsilt tarkusi omandada. 

Kui õpilasi ei taheta klassidesse lubada, siis mis külalistest rääkida ja ongi parem – hoiame distantsi ja tervist! Ärme unusta, et ka distantsilt saame praktikutena õpilasi eluliste teadmiste, oskuste ja kogemustega motiveerida ning aidata neil õpimotivatsiooni hoida. Toome Tagasi Kooli meeskonnaga sinuni kuus nippi, kuidas seda teha.

Esimene nipp on lihtne

Mine tagasikooli.ee – külalistunnid- tule külalisõpetajaks ja vali endale sobiv külalistund ning vajuta “broneeri”. Seejärel saad õpetaja kontaktidega meili, et detailides kokku leppida. Jääb veel vaid tunni ettevalmistusaeg, väike närvikõdi ja algabki Sinu etteaste!

Teine nipp: milline on tunni ülesehitus? 

Kuidas tagada, et õpilaste tähelepanu säiliks? Hea plaan on õnnestumise aluseks. Mõtle läbi tunni ülesehitus ja tutvusta seda kohe tunni alguses. Vasta muu hulgas küsimusele, millal saavad õpilased küsimusi küsida. 

Näidiskava

  1. Häälestus (10 min) – tutvusta end ja selgita välja, mida õpilased Sinu teemast teavad, anna ülevaade, miks teema on oluline ja miks Sina sel teemal tundi annad. 
  2. Põhisõnum ja kaasamine (25 min) – siin räägi oma lugu ja anna edasi peamised sõnumid, näita pildimaterjali ja kaasa õpilasi, näiteks küsi neilt küsimusi. 
  3. Kokkuvõte (10min) – kuidas saad teada, mis õpilastele meelde jäi? Näiteks palu mõnel õpilasel põhisõnum oma sõnadega edasi anda või öelda tema jaoks olulisim, mis tunnist kõlama jäi. Milliseid küsimusi saaksid selles plokis veel küsida? Kas õpilased saavad Sinu tunni tulemusena midagi ellu viia, nt hakata eelarvet pidama ja säästma?

Kolmas nipp: väike kodutöö enne tunni toimumist?

Kas õpilased saavad kuidagi tunniks valmistuda? Lugedes mõnda artiklit, kuulates podcasti, lahendades testi, kirja pannes oma kulutusi ühe nädala jooksul või kirjutades üles teema kohta küsimused/mõtted? See võiks olla lihtne ülesanne, mis viib tunni lainele juba enne selle toimumist.

Neljas nipp: räägi üks isiklik õnnestumise/ebaõnnestumise lugu

Isiklikud lood on kaasahaaravad ja panevad hajevil õpilasedki kõrvu kikitama. Millised on Sinu kogemused rahaga? Millal teenisid oma esimese palga? Mida selle eest ostsid? Mida teeksid oma käitumises rahaga teisiti? Kuidas oled jõudnud nii kaugele? Milline on olnud suurim õppetund, mis on Sul selles teemas vussi läinud ja mida sellest õppisid? Kuidas teenisid oma esimese palga, aga investeerimistulu? Kuidas ostsid oma esimese kodu või rendikorteri? Kes on Sind enim inspireerinud ja kuidas? 
Kui tahad külalistunnis tutvustada oma tööd ja/või karjäärilugu laiemalt, siis selle jaoks oleme loonud 3 eraldi meetodit. Tagasi Kooli kodulehel saad luua oma tööst või karjääriloost rääkiva infograafiku ning leiad juhendi, kuidas teha foto(d) asjadest, kohtadest või inimestest, mis või kes on Sinu töös olulised. Nende meetodite kohta loe lähemalt tagasikooli.ee meetodite lehelt.

Viies nipp: hoia meeleolu ja energiataset!

Kuidas tunnile hoogu anda? Mänguliselt või mõne praktilise väikese ülesandega. Mõtle, millist vahvat tegevust võiksid õpilased teha. Näiteks: “Võtke kõik kätte midagi, mis seostub tunni teemaga!” Või, kui õpilased on kodudes: “Muudame koos kaamera tausta lõbusamaks! Igaüks saab oma lemmiku taustapildi valida.” Samuti võid lasta neil guugeldada mõnda tunni teemaga seostuvat mõistet ja uurida, mis vastuseid nad said ning sealt teemaga jätkata.

Kuues nipp: tõmbame otsad loovalt kokku

Tunni kokkuvõtteks võib samuti teha midagi loovat. Näiteks saab igaüks öelda ühe mõtte, mis tal tunnist kõlama jäi või näidata kuidagi (pöidlaga, paberile kirjutades, chatti kirjutades vm), kui kasulik tund tema jaoks oli või mida olulist ta tunnist teada sai. Ajapuudusel võid paluda, et iga õpetaja saadaks Sulle meili, kus on lühidalt tagasiside, mida õpilased uut tunni kogesid või teada said. 

Ideede ammutamisel on abiks ka järgnev video

Inspireerivaid kohtumisi noortega!

Artikli autor: Helena Tomikas, Tagasi Kooli kommunikatsioonijuht

Sündmuse link kopeeritud